Vila „Pelėda“ – ne vienintelė vasaros poilsiui pritaikyta vila, kurorte iškilusi Antrojo pasaulinio karo metais. Ji stovi Birutės alėjoje (namo numeris 51). Tai minėtu laikotarpiu Palangoje statytų medinės modernistinės architektūros, kuriai būdinga mažiau dekoratyvių detalių, pastato pavyzdys.
Ši dviejų aukštų vila iškilo bankininko Buršteino užsakymu jo 1939 m. įsigytame sklype. Buršteinas toje pačioje šios gatvės pusėje turėjo ir kitą vilą (jos numeris 37 ir ji šiol vadinama vadinama Buršteino vila). Tikėtina, kad jos buvo statomos ne tik bankininko šeimos poreikiams, bet ir nuomai, nes jų tūriai gana dideli. Vilas statė palangiškis meistras Ignas Vilkas ir jo brigada.
„Pelėdos“ fasadas simetriškas. Pastatą sudaro centrinė plokštuma ir atitrauktos šoninės dalys. Jas apjungia masyvūs antrojo aukšto balkonai. Po balkonais esančiose erdvėse įrengti pagrindiniai pastato įėjimai ir juostiniais langais įstiklintos terasos.
Iki mūsų dienų išliko pirminis pastato vidaus išplanavimas – koridorine sistema čia yra sujungta dešimt kambarių.
Šis XX a. vidurio kurortų architektūrai priskiriamas pastatas dėl savo vertingų architektūrinių savybių kaip modernizmo sklaidos kurorto medinėje architektūroje tipiškas pavyzdys 1997 m. lapkričio 12 d. įtrauktas į Kultūros vertybių registrą (unikalus kodas 15934) ir saugomas valstybės. Pastato tūris kompaktinis, jis stačiakampio plano. Yra rūsys. Rytų pusėje esanti mansarda įrengta sovietmečiu. Stogas daugiašlaitis, dengtas skarda. Vakarų pusėje – du stoglangiai. Fasado šiaurės ir pietų pusėje esančios terasos su balkonais virš jų iš dalies įstiklintos. Lankų ir durų angos stačiakampės. Lauko pusėje fasadas horizontalia kryptimi apkaltas medinėmis lentomis, jos nudažytos. Balkonų mediniai atitvarai padaryti iš pjaustinėtų lentelių. Balkonų konstrukciją prilaiko medinės, viršuje profiliuotos kolonos. Pamatas – su cokoliu. Išorinių sienų, gegninių stogo konstrukcijos – medinės. Vidaus laiptai, jų skydiniai turėklai taip pat mediniai su profiliuotu porankiu. Įstiklintų terasų, langų medinės konstrukcijos – stalių darbo.
Danutė Mukienė
Nuotraukoje – Palangos vila „Pelėda“. Fotografas nežinomas. Iliustracija iš RKIC archyvo
Tekstas paskelbtas 2022-01-17
Publikacija parengta įgyvendinant 2022 m. Lietuvos kultūros tarybos remiamą projektą „Žinoma ir nepažinta Palanga: 10 virtualių turų po kurortą“